Неизвестни факти за отглеждане на лозя

За обработване на защитната зона (вътрередовата обработка) на лозята се предлагат разнообразни работни органи и приспособления. Такива са ножовата секция, отклоняващо се плужно тяло, автоматично отклоняваща се вертикална фреза (фиг.

В индустриалното лозарство не е обичайно да се унищожават стари лози. Огромен брой примери за това могат да се намерят навсякъде в лозарския свят и Европа.

Дори лозя, където се практикува подпиране на леторастите на единичен кол залагат на качество и дълготрайност. Коловете осигуряват по-добро разпределение на топлината и проветрение на лозите и предпазват леторастите от прекършване под напора на ветровете и дъждовните порои.

Доц. д-р инж. Ангел Трифонов, Аграрен университет – Пловдив

Днес пазарът на земеделски пособия и конструкции предлага широка гама лозарски подпори – бетонни, от импрегнирана дървесина, от поцинковани метални профили и др.

Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

От своя страна тази промяна е причина за съществени промени в технологията на почвообработката. Премахва се плужната обработка на почвата, а се прилага плоскорезна разрохкваща обработка и затревяване на междуредията.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

Калемът се реже близо над горното око, като се стремим да запазим цяло междувъзлието.

За чепове се оставят зрели леторасти, развитити от долните очи на миналогодишните чепове или от лакомци. Желателно е мястото на плодната пръчка да се сменя – последователно от едната и от другата страна на лозата (ако е единичен Гюйо).

Всяка година след това трябва да се премахват излишните леторасли и да се съкращава.

Трябва да почистим пръстта около пръчката и да отрежем мястото на старата спойка. Почистваме кората и отрязваме пръчката.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки лозя и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Неизвестни факти за отглеждане на лозя”

Leave a Reply

Gravatar